Divadýlko Mrak

Vodnická pohádka aneb Jak se vodníci usadili v Čechách

Scénář Jan Prokeš a Yvonna Kršková

Režie Jan Prokeš

Výprava a loutky Luboš Sobotka

Hudba Josef Melena

Veselá, výpravná pohádka, plná kouzel a čarování, protkaná známými i neznámými písničkami o vodě, rybách a rybnících. O vodníkovi Šplouchovi, který utekl před trestem vodnického krále a zabydlel se i se svojí vdavek chtivou dcerou Běličkou v klidné tůňce v Čechách. Naneštěstí u mlýna, do kterého se právě nastěhovala zlá a lakomá mlynářka...Do starého, polorozbořeného, opuštěného mlýna, se nastěhuje zlá a lakotná mlynářka, která toto stavení koupila,protože bylo "levné" .Vodník Šplouch, odmítne topit lidi a tak neodevzdává dušičky - vodnickému králi - před jeho trestem utíká i se svojí vdavek-chtivou dcerou Běličkou na bezpečné místo. Své útočiště najdou v poklidné tůňce, pod starou vrbou, u mlýna, v Čechách. Šplouch zpočátku splní mlynářce všechna přání, ta se, ale mění na povely, a když jednou dostane rozkaz, aby zneužil své vodnické znalosti ve prospěch její hamižnosti, strašlivě se rozzlobí a rozhodne se ji začarovat. Lstivá selka je rychlejší a jeho vlastním kouzelným proutkem, promění vodníka v žabáka...novým pomocníkem ve mlýně se stane vandrovní Pepa, který se zakouká do Běličky...

A co se stane, když do mlýna připluje sám vodnický král i s celou rybí družinou a požádá Běličku o ploutvičku?Zůstane už na věky věků vodník Šplouch v žabí podobě?

Najde mlynářka ukrytý poklad ? Bude za svoji hamižnost potrestaná?

Inscenace získala na soutěžním festivalu pro profesionální soubory, na Miniteatru Havířov 2008 tyto ceny - Hlavní cena Dětské poroty, Hlavní cena Odborné poroty, cena Za herecký výkon a cena za Výpravu ).