Divadýlko Mrak

Pekelná pohádka

Scénář: Yvonna Kršková a Jan Prokeš

Režie: Jan Prokeš

Loutky : Petr Kučera

Výprava: Petr Lebruška

Hudba: Čechomor

 Byl jednou jeden pekař Vojta Rohlíček, hotové dobrotisko i polena by na sobě nechal štípat. Ve dne spal a v noci pekl, a ze své lidské samoty, byl tak smutný, až začal klet, nadávat a proklínat i to svoje "bílý" řemeslo. Jeho kletby, stejně jako kletby všech lidí sbírají malí a váží čertíci, aby při navršení správného množství, mohli odnést hříšníka do pekla. Množství vyřčených hříchů zarazí i samotného pekaře, a ten se zapřísahá, že už nikdy nezakleje.

To však není pověsti pekelné ku prospěchu. Rozzuřený Lucifer vyšle do pekárny čertici Luciendu, aby pekaře nabádala k hříchům...Jenže - pekelné pohlavky, které Luciendu vyprovodí na svět a lidské pohlazení, které ji mezi lidmi přivítá - rozdíly v projevu citů, zamotají hlavu čertici Luciendě, pomotají i poklidný život pekaře Vojty, ale taky pořádně otřesou samotnými základy pekla...

Co udělá Lucienda, když dostane to nejcennější co Vojta schovává na památku své maminky? A co se stane - když jí začne v hrudi bít lidské srdíčko? Jak se zachová Vojta, když odhalí, že jeho vyvolená je vyslankyně pekla, které usiluje o jeho duši?

Na tyto i mnohé další otázky odpovídá tato příjemná, komediální, komunikační a přesto poučná pohádka, pokorná k tradicím našich předků.

Příběh je zasazený do bohaté konstrukce kulis - popisující i kopírující - prostředí bílé pekárny i černého pekla.

Výtvarnost a emotivnost prostředí a situací dotvářejí polomasky a bohaté " filmové " kostýmy pekelníků, i z lipového dřeva řezané loutky - javajky i marionety - nejméně 7O cm vysoké ... vždy je loutka na jevišti ve společnosti činoherce.