Divadýlko Mrak

Vánoční pohádka

Scénář: Yvonna Kršková

Režie: Pavel Vašíček

Výprava: Luboš Sobotka

     Klasický biblický příběh o Vánocích se nám zdál pro děti velmi těžko srozumitelný. K realizaci představení jsme proto využili základní pohádkový motiv - dobro - zlo a ten převedli mezi nebe a zemi.

Pohádka začíná v chaloupce hodné a usměvavé čepičářky Marjánky, která má jeden veliký sen - stát se bohatou princeznou. Ovčák Toník má Marjánku rád, snesl by jí třeba modré z nebe, ale místo dukátů nosí jen červená jablíčkaa písničky, ze zlata má jen srdíčko.

Celý jejich lidský svět hlídá spokojený Anděl. Jednoho dne se však na zemi zjeví Ďábel a svým bohatstvím očaruje Marjánku v zlou a chamtivou. Nešťastnému ovčákovi Toníkovi se zjeví Anděl a poradí, aby odvedl Marjánku do Betléma, protože tam se má narodit král všeho dobra Ježíšek . Když Marjánka ve chlévě uvidí novorozeně, pochopí, jak ošklivé je být zlým člověkem, prosí Toníka i děti za odpuštění, a zlo ztratí svoji moc.

Tato pohádka dětem ukazuje proč se lidé obdarovávají a proč se mají mít rádi "alespoň" 24. prosince.

Na závěr představení se ozdobí stromeček, všichni si zazpívají koledya připomenou vánoční zvyky a obyčeje, v sále se rozhostí kouzlo Vánoc.