Holandsko

Holandsko

                                                       Divadýlko Mrak hrálo pohádku O statečném Jankovi rok 2013

Brielle

Je malé holandské městečko. Jeho jméno známe z cedulek, které nás vítají při příjezdu do Havlíčkova Brodu. Občas proběhne informace, že v Brielle reprezentovali naše město výtvarníci, muzikanti, holanďané, že byli tady...a najednou jsme dostali pozvánku jet si do Brielle zahrát i my. Byl to takový pokus, protože jsme byli pozváni na slavnosti, které se celé odehrávají v ulicích přístavního městečka a divadlo na nich ještě nikdy nikdo z Havlíčkova Brodu nehrál. Byla to samozřejmě výzva, na dobových slavnostech hráváme běžně v Českém Krumlově, v Táboře, ale v Holandsku...první byl nápad, že zahrajeme pověst O Hnátovi, ale výtvarník nedodržel termín odevzdání výpravy pro inscenaci, a tak jsme dali hlavy dohromady a rozhodli se upravit úspěšné představení O statečném Jankovi, podle požadavků. Trošku víc jsme upravili dramaturgii, a tak zkrátili představení, a pak už vše nechali přeložit do angličtiny a učili se.

O půlnoci z 27. na 28.3. z Havlíčkova Brodu vyjela dvě auta směr Brielle. Posádku našeho auta doplnila Iveta Slámová, která s sebou vezla na ukázku kraslice, řídil Zdeněk Prodělal, který nejen, že bravurně řídil, ale udržoval hladinu humoru a pohody v autě po celou cestu která trvala víc než 12 hodin, a také po celou dobu pobytu. V druhém autě jel Martin Tietz s krasohledy.

Po příjezdu do Brielle se sešli všichni přátelé Havlíčkova Brodu, velmi srdečně nás přivítali, a pak si nás jednotlivé rodiny odvezli do svých domovů. Překvapilo nás všechno. V Holandsku jsme byli všichni, mimo Zdeňka poprvé. Nejvíc nás překvapil kruhový objezd v Brielle, který se oficiálně jmenuje Havlíčkův Brod.

Ve všech městech i vesničkách nás překvapily předzahrádky, které jsou plné kytiček, kdo nemá předzahrádku dá si jednoduše před dům stůl, nebo židli, kýblíky, cokoliv a do toho kytičky. V oknech nejsou záclony, lidé tam si nejsou zvyklí koukat do oken, ale přesto jsou všechny okna dozdobena opět květinami ve vázách, květináčích - zaujalo nás, že vždy jsou v okně dva stejné předměty, bylo nám vysvětleno, že vše je ve Feng shui, a je pravda, že všechno na nás působilo harmonicky. Jejich domy jsou malé, ale vysoké. Město je postaveno mezi mnoha kanály s vodou. A nám se zdálo, že všechny uličky jsou úplně stejné. Jediné co nás všechny docela trápilo byla zima. Zima v ulicích i zima v domech. Oni nejsou zvyklí tak jako my, topit a být v přetopených místnostech. Ač jsme na to byli připravení, stejně nás to překvapilo.

Holanďané pro nás připravili program díky kterému jsme toho viděli opravdu hodně. Navštívili jsme trhy, na kterých se prodávali především květiny a obrovské množství sýrů, byli jsme na "bleším trhu", kde se dalo koupit úplně všechno, viděli jsme větrné mlýny a navštívili druhé největší přístavní město Rotterdam, a také malebné městečko Gouda. Vše pro nás bylo nové.

Také jsme se dozvěděli, že se tam říká, že Bůh stvořil svět, ale Holanďané, že si stvořili Holandsko. Oni totiž zasypávají moře, a tak si uměle prodlužují zemi, na které pak staví domy i silnice. Neustále staví silnice i dálnice. Jen domy si sami stavět nesmí, vše je přísně dáno.

V domech našich hostitelů nás zaujaly dekorace z Čech - fotky a obrázky a hrozně mile a u srdce nás zahřála skutečnost, že džbány a svícny keramika Vaška Černocha a sošky keramiků Trbůškových jsou součástí jejich domovů.

Ve všech rozhovorech nás, ale Holanďané upozorňovali, že pondělí je den D.

V ten den se poklidné městečko proměnilo v 15.století - lidé si před domy vynosili stoly a židle, a tam celé rodiny v dobových kostýmech jedli a pili, postavili se dobové stánky, ve kterých se vyráběli a prodávaly dřeváky, doutníky, marmelády, předly len na kolovrátku, pletly se šály, v ulicích viselo prádlo na šňůrách od domu k domu, byla pomalovaná okna. Do jednotlivých stanovišť muži nanosili balíky slámy, vše dozdobili lany, provazy, rybářskými sítěmi, a pak do kostýmů převlékli i nás.

My postavili divadlo, a v 10.30h začaly do města proudit davy lidí, aby se stali svědky atmosféry a rekonstrukce bitvy.

Do města připlula loď se španělskou posádkou, která byla zajata, v železných klecích dovezena k soudu, tam byla odsouzena a pověšena pro výstrahu všem, na místním mostě.

Atmosféru doby dokreslovali pouliční muzikanti, žebráci i revoltisté...

Loutkové divadlo jsme tam hráli jediní. Před prvním představením byli holanďané nedůvěřiví, ale když viděli pohádku, okamžitě napsali čas dalšího představení, a tak jsme hráli celkem 5x. Hráli jsme v angličtině, ale aby pohádka byla srozumitelnější i pro malé děti, náš nový přítel a místní herec se ochotně ujal překladu a vše z angličtiny překládal do holandštiny. A pohádka a loutky oslovili děti i dospělé. Malované kraslice Ivety vzbudily zájem a děti si i sami nakonec vajíčka malovaly. Lidé se zastavovali u zvláštních, barevných trubiček, ale jejich úsměvy se rozzářili,když viděli tu krásu, která se ukrývala uvnitř a objevili tajemství krasohledů Martina Tietze.

Den byl živelný, náročný, ale pro všechny to byl obrovský zážitek, stejně jako celý zájezd. Plní dojmů jsme dojeli zpátky do Čech